0

فارسی کردن اعداد رفرنس‌ها در متن مقاله و پروپوزال

شاخص فارسی کردن اعداد رفرنس در ورد


یکی از مشکلات رایج، زمان اضافه کردن رفرنس‌ها به متن پروپوزال یا مقاله؛ انگلیسی شدن اعداد در متن فارسی هست که از جمله غلط‌های نگارشی رایجه که باید اصلاح شود. اما نحوه‌ی اصلاح آن متفاوت است. برای اصلان آنها دو راه داریم یا باید روی تک به تک رفرنس‌ها کلیک کنیم و مورد به مورد را جدا اصلاح کنیم یا باید راه دومی پیدا کنیم که تمامی رفرنس‌ها با هم اصلاح شوند.

نرم‌افزارهای‌رفرنس دهی از جمله بهترین وکاربردی ترین نرم‌افزارهای دنیای پژوهش هستند به طوریکه سرعت انجام پروژه و نگارش پروپوزال و مقاله را به جلو می‌اندازد و هیچ نگرانی و استرسی برای مرتب کردن رفرنس‌ها، ناقص بودن اطلاعات در قسمت بایبیلیوگرافی، مرتب کردن و یک‌دست کردن استایل‌ها نداریم. اما گاهی بعضی ارورهای کوچک باعث بهم خوردن همین نظم خواهد شد و ممکن است انرژی زیادی از ما بگیرد، میگویم ممکن است چون اگر شما راه‌حل مناسبی برای حل آن مشکل پیدا کنید خیلی سریع و راحت میتوانید مشکل را برطرف کنید.
یکی از مشکلات رایج، انگلیسی شدن اعداد رفرنس‌ها در استایل‌های عددی مثل ونکوور و… است که خطای نگارشی محسوب می‌شود (چون در متون فارسی باید تمام اعداد به صورت فارسی تایپ شود.) در استایل‌های غیر عددی نیز مثل هاروارد، APA و … زمانی که متن اصلی رفرنس فارسی باشد در صورت اضافه شدن رفرنس جدید به متن مقاله یا پروپوزال تمامی تنظیمات و چیدمان تغییر می‌کند و متن بی نظم‌ می‌شود (در ویدئو آموزشی می‌توانید هر دو ارور را مشاهده کنید).
برای رفع هر دو مشکل میتوانید از راهی که در ادامه به شما خواهیم گفت استفاده کنید اما یک توصیه‌ی حرفه‌ای و دوستانه به شما برای حل مشکل دوم دارم. برای حل این مشکل بهترین راه؛ انگلیسی کردن تمامی متن رفرنس‌ها در کتابخانه‌ی مندلی یا اندنوت است چون نرم‌افزارهای مندلی و اندنوت و علی الخصوص مندلی با فونت‌های فارسی هم‌خوانی ندارد و شما برای حل این مشکل با انگلیسی کردن رفرنس‌ها دردسر خیلی کمتری به نسبت راه‌های دیگر دارین.

می‌توانید برای حل مشکلاتی که گفته شد این دو راه دنبال کنید.

راه اول

شما با مشقت وسختی روی صندلی بنشینید و تک تک رفرنس‌ها را اصلاح کنید که به احتمال زیاد بعد از انجام کار و البته تمام کردن آن توانایی چرخاندن گردن و بلند شدن از روی صندلی بدون آه و ناله و نفرین نخواهید داشت. پس بیخیال راه اول شوید و مستقیم به سراغ راه دوم بروید.

راه دوم

سریع ترین و کاربردی ترین راه تا به این لحظه برای شخص من همین راه بوده… شما برای حل مشکل انگلیسی شدن اعداد در متون فارسی یا فارسی شدن اعداد در متون انگلیسی (به ندرت دیده شده) باید یک تب (Tab) جدید در ورد بسازید و با تنظیم همین تب می توانید مششکل را حل کنید. مسیر ساختن تب جدید را در پایین به شما میگویم لطفا لطفا لطفا مطابق همین مسیر و با دقت پیش برید که به مشکل برنخورید.
1. روی گزینه file کلیک کنید
2. روی Option کلیک کنید.
3. روی Costomize ribbon کلیک کنید.
4. در این قسمت با باکس چپ و راست کار داریم.
5. اول روی باکس سمت راست کار می‌کنیم؛ روی New Tab کلیک کنید که تب جدید ساخته شود ( میتوانید با کلیک راست روی تب تازه ساخته شده اسم آن را ویرایش کنید؛ مثلا اسم این تب رو Zhivar بنویسین)
6. به صورت دیفالت بعد از ساختن تب جدید، یک گروه جدید(New Group) برای این تب ساخته می¬شود که باز هم شما می‌توانید اسم این گروه را ویرایش کنید. (کافیه روی New Group کلیک راست کنید که گزینه‌ی Rename نمایش داده شود.)
خب… کار ما با این قسمت از صفحه تموم شده و باید بریم سراغ باکس سمت چپ!!
7. در باکس سمت چپ اولین کار این است که Choose Commans from: را روی All Commands تنظیم کنید و بعد در باکس پایین به دنبال این دو گزینه هستیم. اول به دنبال Rtl Run باشین وپس از پیدا کردن این مورد روی آن کلیک چپ کنید و بعد از آن روی Add کلیک کنید که به گروه جدید ساخته شده اضافه شود. سپس به دنبال Ltr Run باشین و این مورد را هم به گروه جدید اضافه کنید. پس از اضافه شدن این دو مورد به گروه و تب جدید روی Ok کلیک کنید که تغییرات ذخیره شود.

خب در این مرحله به سراغ صفحه‌ی اصلی ورد خواهیم رفت و به دنبال تب جدید ساخته شده میگردیم روی تب مورد نظر (zhivar) کلیک می‌کنیم وپس از مشاهده دو گزینه‌ی اضافه شده (Rtl Run و Ltr Run) به سراغ اصلاح اعداد و متن رفرنس‌ها در متن مقاله و پروپوزال میرویم….

حتما ویدئو آموزشی که به نسبت جزئیات بیشتری دارد را ببنید…..

دیدگاه کاربران
 • HRR 16 مرداد 1401

  با سلام؛ ممنون، بسیار عالی و کاربردی

  • آواتار
   ژیوار آموزان 21 آبان 1401

   سلام
   ممنون از بازخورد مثبت شما، خوشحالم که این آموزشِ ژیوار آموزان براتون کاربردی بوده.

 • رویا 19 مرداد 1401

  دمت گرم، کل 150 صفحه متن و 50 تا رفرنس و که هر کدوم 10 بار تکرار شده بود و یجا گرفتم با یه کلیک همش درست شد. من با zotero رفرس زده بود، سایتای دیگه چیزی پیدا نکردم. خیر ببینی هر کی هستی. :))))))

  • آواتار
   ژیوار آموزان 21 آبان 1401

   سلام رویا جان
   خداروشکر که مشکلت حل شد. ممنون که با نوشتن نظرت کلی حس خوب و انرژی بهمون منتقل کردی.

 • زهرا 8 شهریور 1401

  هر کی هستی هر جا هستی خیر ببینی دمت گرم

  • آواتار
   ژیوار آموزان 21 آبان 1401

   سلام زهرا
   خیلی ممنوننننننممممم از دعای قشنگت. امیدوارم خودتم هرجا هستی همیشه مشکلاتت خیلی زود و آسون حل بشن.

 • امير 10 شهریور 1401

  با سلام و سپاس. هر كجا كه هستيد انشالله موفق باشيد.

  • آواتار
   ژیوار آموزان 21 آبان 1401

   سلام امیرجان
   ممنونم، امیدوارم خودتم همیشه در مسیر رشد و تعالی باشی.

 • kosar 13 شهریور 1401

  خیلی عالی بود، کلی صرفه جویی شد تو وقت.. فوق العاده بود

  • آواتار
   ژیوار آموزان 21 آبان 1401

   سلام کوثر عزیز
   خداروشکر که رضایت داشتی از این آموزش. موفق باشی همیشه.

 • حمید 19 شهریور 1401

  عالی…. ممنون از توضیحات مفیدتون

  • آواتار
   ژیوار آموزان 21 آبان 1401

   سلام حمید جان
   ممنون که نظرت رو بهمون گفتی، خداروشکر که این آموزش رایگان ژیوار آموزان برات کاربردی بوده.

 • حمید 19 شهریور 1401

  عالی…. ممنون از توضیحات مفیدتون. موفق باشید

 • نگار 11 آبان 1401

  خدا خیرتون بده، خیلی عالی

  • آواتار
   ژیوار آموزان 21 آبان 1401

   سلام نگار جان
   ممنون از دعای قشنگت. خداروشکر که این آموزش برات کاربردی بوده.

 • کمیل 19 آبان 1401

  دم شما گرم

  • آواتار
   ژیوار آموزان 21 آبان 1401

   قربان شما کمیل جان
   خداروشکر که این آموزش برات کاربردی بوده.

 • زهرا 7 آذر 1401

  واای خیلی عالی بود خدا خیرتون بده خیلی وقته اعصابمو خورد کرده بود این رفرنسام

  • آواتار
   ژیوار آموزان 7 آذر 1401

   سلام… خوشحالیم که تونستیم بهتون کمک کنیم😍

 • بهادر 29 آذر 1401

  بسیار بسیار عالی بود

 • علیرضا 1 دی 1401

  خدا از هر گناه و انحرافی حفظت کنه. بابا دمت گرم. چقدر از تلف شدن وقتم. جلوگیری کرد. میشه گفت حداقل هفته‌ای دو سه ساعت اعصاب خراب کن. ممنونم

 • مهر 28 دی 1401

  شگفت اانگیز بود سپاسگزارم

 • زهرا 4 بهمن 1401

  عالی بود مرسی

  • آواتار
   ژیوار آموزان 8 بهمن 1401

   سلام… خوشحالیم که رضایت داشتین😍

 • فاطمه 8 بهمن 1401

  سلام
  من داخل متن فارسی کلمات انگلیسی داشتم و باید فونت اونها با فونت فاریسم و سایزشون هم باهم فرق میکرد. اما با این کار تمام متنم خراب شدن و کلمات انگلیسیم به فونت و سایز فارسی دراومدن و مجبور شدم دونه دونه درستش کنم.
  راه حل دیگه ای نداره؟

  • آواتار
   ژیوار آموزان 8 بهمن 1401

   سلام… دوست عزیز بابت اتفاقی که برای متنتون افتاد واقعا متاسفم
   برای اینطور متنهایی تنها راه حل تنظیم یکی یکی رفرنس هاست، به این صورت که روی عدد رفرنس که انگیسی هست دوبار کلیک میکنید و بعد از قسمت styles در تب هوم روی create style کلیک کنید و بعد که استایل جدید اضافه شد روی اون کلیک کرده و بعد modify رو انتخاب میکنید در قسمت formatting فونت مورد نظر خودتون رو اضافه میکنید و بعد از تنظیم این مورد روی ok کلیک کنید؛ عدد رفرنس شما مطابق فونت انتخابی شما فارسی خواهد شد. برای رفرنس های بعدی نیازی نیست تمامی مراحل را تکرار کنید فقط بعد از انتخاب عدد روی استایل جدید کلیک کنید که تمامی رفرنس هاتون یکدست فارسی بشوند.
   اگه متوجه موردی نشدین لطفا تیکت بفرستین که با ویدئو اموزشی بهتون بگم…. موفق باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است